Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Przeczytaj więcej o Polityce prywatności

Okolica i atrakcje 

Krośnica to miejscowość położona w dolinie rzeki Krośnica, rozciągająca się u podnoża Lubania. Powstanie wsi datuje się na XVI wiek. Na początku była typową wsią górską, której mieszkańcy utrzymywali się z pasterstwa i uprawy roli. Stanowiła własność królewską, wchodząca jak cała okolica w skład starostwa czorsztyńskiego.

Dziś Krośnica jest wsią o charakterze wypoczynkowym, w której panuje wyjątkowo korzystny mikroklimat. Bardzo blisko stąd do Jeziora Czorsztyńskiego, Gorców i Pienin. Nieopodal w sąsiednich wsiach Kluszkowce i Niedzica znajdują się liczne wyciągi narciarskie ze sztucznie doświetlanymi i dośnieżanymi trasami.

Malowniczo położona gmina Krościenko nad Dunajcem stanowi doskonałą bazę do turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej, uprawiania wędkarstwa itp. Szlaki turystyczne z Krościenka prowadzą m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Prehybę, Marszałek, Lubań i Turbacz.

Dużą atrakcją regionu jest Zamek w Niedzicy. Ta średniowieczna warownia została wzniesiona na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego we wsi Niedzica Zamek, na obszrze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie), najprawdopodbniej w początkach XIV w. Dziś zamek spełnia funkcje muzealno - hotelowo - gastronomiczne, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego.

W okolicy znajduje się również Zamek w Czorsztynie, a w zasadzie ruiny tego gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Znaczna rozbudowa zamku nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego. Upadek zamku rozpoczął się od dewastacji przez wojska kozackie w latach 1734 - 1735, w czasie walk o tron pomiędzy Augustem II Sasem i Stanisławem Leszczyńskim. W 1790 roku od uderzenia pioruna spaliły się dachy zamku, co gwałtownie przyspieszyło zniszczenie.

Ważnymi atrakcjami regionu są również:

  • Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie
  • RAFTING na Dunajcu
  • Spływ kajakiem na Dunajcu
  • Velo Czorsztyn- ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego